راهنمای خرید کامپیوتر

آیا میدانید برای خرید یک کامپیوتر به چه اطلاعات پایه ای نیاز دارید تا هم قطعات خوبی انتخاب کنید هم در هزینه صرفه جویی کرده باشید ؟ به دلیل مهم بودن این موضوع ، در ادامه به صورت کامل به این پرسش پاسخ میدهم و سعی میکنم موارد کاربردی و فنی را به صورت ساده برای شما توضیح بدهم تا راحت تر بتوانید یک کامپیوتر برای خودتان خریداری کنید . 

راهنمای خرید کامپیوتر

 چند وقت پیش برای تعمیر سیستم های شرکت شهاب ترابر یکی از کارشناسان فنی را به محل اعزام کردم تا بررسی کنیم مشکل کندی سیستم ها از چه قطعه ای می باشد .
متوجه شدیم که مادربرد کامپیوترها پورت SATA 3 ندارند . فردی که برای تعمیر سیستم ها برای بار اول به شرکت آماده بود به جای استفاده از رم پیشنهاد حافظه SSD داده بود . به صورت استاندارد حافظه SSD سرعت 6 گیگابیت به بالا دارد و برای اتصال به کامپیوتر حداقل نیاز به ساتا 3 دارد که این پورت هم به صورت کامل از سرعت SSD پشتیبانی نمی کند چه برسد به اینکه از ساتا 2 یا 1 استفاده کنیم . کارشناس قبلی به پورت SATA روی مادربرد دقت نکرده بود و بر روی مادربردهای چیپ H61 که ساتا 6 گیگ ندارند SSD وصل کرده بود . همین موضوع باعث ناراحتی مدیر شرکت شده بود که با وجود هزینه 2.5 میلون تومانی هیج افزایش سرعتی را کاربران مشاهده نکرده و از این موضوع بسیار گله مند بودند . 


حداقل و حدکثر هزینهشاید این سوال برای شما بوجود بیاید که این توضیحات چه ارتباطی با عنوان این مطلب دارد ؟ مثال بالا دلیلی است برای اینکه متوجه شوید همکاران بنده هم زیاد اطلاعاتی در مورد مچ بودن قطعات ندارند و کافیست خریدار همه چیز را به فروشنده ای بسپارد که فقط قصد فروش قطعات داخل مغازه اش را دارد (البته نه همه همکاران) . بعد از پرداخت وجه متوجه می شوید قطعات بسته شده نیاز شما را برآورده نمی کند اینجاست که راهنمای خرید می تواند قبل از انتخاب قطعات به شما کمک کند . 

1. قبل از رفتن به بازار سقف هزینه خودتان را مشخص کنید . تعیین سقف هزینه ، مدل قطعات را دقیقا مشخص می کند . شما تا زمانیکه ندانید برای خرید یک کامپیوتر چه بودجه ای کنار گذاشته اید ، فروشنده هر پیشنهادی می تواند به شما بدهد . 


2. دقیقا تعیین کنید برای چه کاری نیاز به کامپیوتر دارید . شما با مبلغ 3 میلیون تومان نمی توانید یک سیستم مخصوص بازی بخرید . وقتی مشخص می کنید برای چه کاری نیاز به کامپیوتر دارید ، هم فروشنده پیشنهاد بهتری میدهد هم شما در وقت و هزینه خودتان صرفه جویی می کنید. به عنوان مثال یک سیستم اداری مشخصات قطعات آن با سیستم طراحی متفاوت است . اگر قرار است سال دیگر به دانشگاه بروید و رشته تحصیلی شما نیاز به پردازش بالای اطلاعات نرم افزاری دارد از همین الان می توانید خرید بهتری داشته باشید .


3. تا به این مرحله سقف هزینه همچنین مشخص کردید چه نوع سیستمی نیاز دارید . حالا باید کمی زمان گذاشته و بررسی کنید قطعات جدید بازار چقدر اختلاف قیمت با نسل قبلی دارند . اگر بحث هزینه برای شما مطرح نیست سعی کنید قطعات جدید را خریداری کنید .
به عنوان مثال پردازنده های سوکت 1151 نسبت به 1150 از نظر کارایی ممکن است 10 درصد قویتر باشند (به طور مثال) ولی تفاوت قیمتی این دو نسل با مشخصات سخت افزاری یکسان شاید در حدود یک میلیون تومان باشد . 


همین یک بررسی و مقایسه چند دقیقه ای این امکان را به شما میدهد که پردانده و رم بهتری خریداری کنید ، یا این مبلغ صرفه جویی را به هر نحوی ذخیره کنید . 
سری 1151 جدید ترین نسل از پردازنده های اینتل می باشد . قطعات این نسل اینتل با نسل قبلی از نظر مشخصات متفاوت است . به عنوان مثال حافظه رم سوکت 1150 از نوع DDR3 و حافظه سوکت 1151 از نوع DDR4 است . قیمت حافظه های DDR4 نسبت به DDR3 تقریبا در ظرفیت های پر فروش در حدود صد هزار تومان می باشد . یک حافظه رم 8 گیگابایتی DDR4 قیمتی در حدود 800 هزار تومان دارد در صورتیکه حافظه 8 گیگابایت DDR3 قیمتی در حدود 600 هزار تومان . این قیمت در پردازنده به 400 هزار تومان اختلاف هم میرسد . 
همین حساب وکتاب سرانگشتی به شما کمک می کند با 600 هزار تومان صرفه جویی انجام شده یک حافظه SSD 120GB به همراه یک منبع تغذیه گرین خریداری کنید یا یک مدل بالاتر پردازنده از نسل قبلی بخرید . 

4. مورد چهارم انتخاب یک منبع تغذیه مناسب است . تنها قطعه ای که در صورت انتخاب اشتباه تاثیر مستقیم بر روی خرابی قطعات دیگر دارد ، پاور می باشد . برای انتخاب پاور باید توان 7 قطعه اصلی کامپیوتر را ابتدا محاسبه کنید .
وقتی سقف هزینه مشخص کردید ، بعد تعیین کردید برای چکاری می خواهید کامپیوتر خریداری کنید و در آخر انتخاب پردازنده ، تکلیف قطعات بعدی به صورت اتوماتیک مشخص می شود . به عنوان مثال با انتخاب سوکت 1150 باید حافظه DDR3 و مادربردی مبتنی بر این سوکت خریداری کنید . تکلیف هارددیسک و حافظه SSD هم مشخص است . می ماند کارت گرافیک و درایو نوری . 


شما به صورت پیش فرض توان قطعات سخت افزاری را نمیدانید به همین دلیل بهتر است از وب سایت گرین کمک بگیرید .
توضیحات سایت سازنده در مورد نرم افزار ( این نرم افزار آنلاین، به صورت پیش فرض اقدام به معرفی پاور متناسب با حداکثر شرایط مصرف استاندارد سیستم شما می نماید. لذا در صورت کاربری حرفه ای یا خاص از سیستم خود (مانند اورکلاکینگ و ماینینگ) حتما بین 20% تا 40% به توان پیشنهادی این نرم افزار اضافه نمایید. مطمئنا کاربران حرفه ای، آگاه هستند که میزان مصرف پردازنده ها در حالت اورکلاکینگ، تفاوت چشمگیری نسبت به مصرف حداکثری خود در حالت فول لود پردازنده (بدون اورکلاک) دارند. همچنین میزان مصرف کارت های گرافیکی در حالت ماینینگ، تفاوت چشمگیری نسبت به مصرف حداکثری خود در حالت چندگانه (مانند SLi, CrossFireX) دارند. به عبارت دیگر، اگر ما از سه کارت گرافیک به صورت هم زمان در حالت استاندارد SLi یا CrossFireX استفاده نماییم، میزان مصرف مجموع سه کارت، تقریبا معادل 2 تا 2.4 برابر مصرف تک کارت خواهد بود. اما اگر از این سه کارت گرافیکی، در حالت ماینینگ استفاده شود، میزان مصرف سه کارت، تقریبا معادل 3 برابر مصرف تک کارت خواهد بود. )

نرم افزار آنلاین محاسبه توان مصرفی

به این نکته مهم دقت داشته باشید از جایی قطعات سخت افزاری خریداری کنید که صد در صد به آن اعتماد دارید . قطعات سخت افزار قلابی با توجه به افزایش قیمت سرسام آور قطعات اصلی در حال افزایش می باشد . به هیچ وجه قطعات با ضمانت شرکتی خریداری نکنید مگر شرکت های معتبر . 
در بازار کامپیوتر حافظه SSD قلابی با ضمانت شرکتی ، مادربرد و رم شرکتی همچنین هاردهای طرح در حال افزایش است . جالب است بدانید کشور چین به درخواست بازرگانان ایرانی مادربرد هم تولید می کند . تنها راهی که متوجه شوید چه قطعه ای اصلی و چه قطعه ای فیک می باشد گارانتی است . شرکت های معتبر گارانتی عبارتند از آواژنگ ، لایف برد ، تابا ، حامی ، الماس ایران ، سازگار ، فیوچر و ... که به دلیل حساسیت و نوع برندی که دارند ، از فروش قطعات بدون کیفیت خود داری می کنند . 

اگر سیستم کامل خریداری کردید از فروشنده درخواست کنید درب کیس را باز کرده و مطابق به ریز قطعات فاکتور ، گارانتی و قطعه را درون کیس به شما نشان بدهد . بارها با سیستم هایی مواجه شده ام که مشتری بعد از خرید متوجه شده است که قطعه خریداری شده با قطعه اسمبل شده فرق دارد . 


نتیجه گیری : 
پیش نیاز یک خرید خوب ، داشتن اطلاعات کافی می باشد و این موضوع فقط برای خرید کامپیوتر صدق نمی کند . اگر حوصله و علاقه برای بررسی قطعات کامپیوتری ندارید مشکلی بوجود نمی آید می توانید از یک شرکت معتبر یا یک کارشناس سخت افزار مشاوره رایگان بگیرید .
اول سقف هزینه . دوم کارایی کامپیوتر . سوم مقایسه قطعات . چهارم انتخاب منبع تغذیه مناسب و در آخر خرید . 

سعی میکنم هر هفته چند سیستم برای کاربردهای مختلف با مشخصات و قیمت دقیق قطعات ، در این بخش جهت خرید معرفی کنم. 

موفق باشید 


نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما