از نظر سخت افزار کامپیوتر قویتر است یا لپ تاپ ؟

مقایسه در قطعات یا محصولات دیجیتال نیاز به آمار و ارقام دقیق دارد و نمی توان با یک جواب ساده مثل بله یا خیر کاربر را راضی کرد که لپ تاپ از کامپیوتر در یک سری پردازنده همانند i3 از کامپیوتر قویتر است یا ضعیف تر . بنابراین در ادامه به شما ثابت میکنم که در رده های مختلف پردازنده لپ تاپ ضعیف تر می باشد . با من همراه باشید . 

وقتی بحث سرعت میشه باید قطعات اصلی مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار بگیره . دو قطعه تاثیر مستقیم روی سرعت کامپیوتر یا لپ تاپ دارند . اول پردازنده دوم حافظه رم . 
ظرفیت حافظه رم به صورت پیش فرض استاندارد بوده و در کامپیوتر و لپ تاپ تفاوتی باهم ندارند اما در مدل پردازنده این موضوع کاملا متفاوت است . 

برای مقایسه دو پردازنده Intel Core i3-7100 برای کامپیوتر و Intel Core i3-7100U مخصوص نوت بوک را با هم مقایسه می کنیم .
فرکانس پردازنده کامپیوتر 3.9 گیگاهرتز در صورتیکه فرکانس پردازنده لپ تاپ 2.4 گیگاهرتز می باشد . هر دو پردازنده دارای 3 مگابایت حافظه کش هستند .

مقایسه لپ تاپ با کامپیوتر 1

همانطور که در تصویر هم کاملا مشخص است پردازنده کامپیوتر 65 درصد از پردازنده لپ تاپ قویتر است . (نتیجه کامل تست انجام شده)

 

مقایسه بعدی بین پردازنده Intel Core i3-7100 مخصوص کامپیوتر و Intel Core i5-7200U مخصوص لپ تاپ می باشد . دقت داشته باشید یکی از پردازنده ها i3 و دیگری i5 است .
فرکانس پردازنده کامپیوتر 3.9 گیگاهرتز در صورتیکه فرکانس پردازنده لپ تاپ 2.50 گیگاهرتز می باشد . هر دو پردازنده دارای 3 مگابایت حافظه کش هستند .

مقایسه لپ تاپ با کامپیوتر 2

همانطور که مشاهده می کنید در سری 7 پردازنده ها لپ تاپ کاملا از نظر سخت افزاری ازپردازنده کامپیوتر ضعیف تر است و به قول فروشنده های بازار کامپیوتر هر پردازنده ای در لپ تاپ در مقایسه با کامپیوتر یک رده ضعیف تر به حساب می آید . یعنی اگر شما لپ تاپی با پردازنده i3 بخرید معادل پردازنده پنتیوم در کامپیوتر می باشد .

همانطور که در تصویر هم کاملا مشخص است پردازنده کامپیوتر 31 درصد از پردازنده لپ تاپ قویتر است . (نتیجه کامل تست انجام شده)

 

کم کم سری 8 پردازنده های نوت بوک جایگزین سری‎های قبلی می شود اما ببینیم سری جدید نسبت به مدل های قبلی چقدر تفاوت دارد .
پردازنده i3 8100 کامپیوتر را با پردازنده i5 8250u لپ تاپ را با هم مقایسه می کنیم .
فرکانس پردازنده کامپیوتر 3.6 گیگاهرتز در صورتیکه فرکانس پردازنده لپ تاپ 1.60 گیگاهرتز می باشد . هر دو پردازنده دارای 6 مگابایت حافظه کش هستند با این تفاوت که پردازنده کامپیوتر 4 Threads و پردازنده لپ تاپ با توجه به اینکه i5 می باشد 8 Threads دارد . طبق بررسی که وب سایت cpu.userbenchmark.com انجام داد پردازنده کامپیوتر 24 درصد از پردازنده لپ تاپ در یک سری بالاتر قویتر می باشد .

مقایسه لپ تاپ با کامپیوتر 3

همانطور که در تصویر هم کاملا مشخص است پردازنده کامپیوتر 4 درصد از پردازنده لپ تاپ قویتر است . (نتیجه کامل تست انجام شده)

نتیجه گیری :
هر دو دارای مزایا و معایبی هستند و نمی توان این دو را در یک کفه ترازو قرار داد . در مقاله ای که دیروز با عنوان "لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر ؟"در بخش وبلاگ فعال شد توضیح دادم که کارایی این دو کالای دیجیتال باهم تفاوت دارد ولی تنها قطعه ای که می توان به صورت دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار داد پردازنده می باشد که در هر نسل و سری تولید شده بسته به محدودیت فضا و تکنولوژی بکار برده شده ، لپ تاپ ضعیف تر است .

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مطالب مرتبط

تفاوت رم PC3 با PC3L در نوت بوک چیست ؟

تفاوت DVD RW نوت بوک اسلیم ، سوپر اسلیم ، نرمال در

از کجا متوجه شویم هارد ریفر هست ؟